Aby vaše kaktusy v zdraví prežili zimu aj zvyšok roka
Kaktusy sú teplomilné rastliny. Preto ich na zimu musíte premiestniť do vnútra, kde je teplo. Nemali by ste ich ale pestovať priamo nad radiátorom, alebo v inej príliš teplej miestnosti. Podobne ako väčšina rastlín, potrebujú aj oni v zime akýsi odpočinok. Niekedy som veľa chýb robil aj ja, no po tom ako som si nechal poradiť, sa mojim pichľavým kamarátom darí jedna radosť.
Teplo nepotrebujú
Kaktusom počas zimy vyhovuje teplota okolo pätnástich stupňov. Znesú dokonca aj väčší chlad. Hlavné je aby nezmrzli. Druhou dôležitou vecou je, že ch nesmiete v zime polievať. ak by sa vám hlina zdala akokoľvek suchá, na vodu jednoducho zabudnite. Iba by ste im poškodili. V zime odpočívajú a na to vodu nepotrebujú. Takisto im nevyhovuje miesto, kde na nich praží slnko. ocenia skôr polotieň, ale pokojne aj úplný tieň.
S vodou počkajte až na jar
S polievaním začnite až na jar, robte to ale správne. Aj mňa museli najprv poučiť skúsenejší. Kaktusy sa totiž nikdy nezalievajú z hora, teda na hlinu a do kvetináča. Vodu nalejte do misky a nechajte ich, aby si ju pomaly vypili. Z pichliačov a celej nadzemnej časti môžete akurát opatrne odstrániť prach, ktorý sa na nich počas zimy usadil. Môžete to urobiť handričkou. Nikdy ich nesprchujte, ako sa to zvykne robiť s izbovými teplotami.
A čo presádzanie?
Na jar ich môžete aj presadiť, no nie je to nevyhnutné. Kaktusy totiž nepotrebujú extra živiny, takže ich presádzanie sa robí iba z toho dôvodu, aby mali ich korene dostatok miesta. Ak by ho ale mali príliš veľa, prestali by vám rásť. Takže väčší kvetináč im doprajte maximálne raz za dva roky. Najviac im vyhovuje obyčajná hlina zo záhrady, ktorú zmiešate s pieskom. V odbornej literatúre, by ste asi našli iné rady, ale mne sa tieto rastliny takýmto spôsobom dar úspešne pestovať už roky a zatiaľ sa nesťažovali.