Akvárium ako doplnok interiéri
Keď moja priateľka prišla s nápadom, že by sme si mohli zaobstarať akvárium, opýtal som sa jej, či nemá v živote dosť starostí a roboty. Ako dieťa som mal doma rybičky v podstate stále a pri tej predstave neustáleho vymieňania vody, čistenia kamienkov a ďalších otravných vecí sa mi do toho naozaj nechcelo. Moja milovaná si však nakoniec aj tak urobila po svojom a akvárium domov priniesla. Aj keď nerád, no musím uznať, že som to celkom ocenil. Pri jeho zariaďovaní totiž zapojila svoju kreativitou a umeleckého ducha a z obyčajného akvárka sa razom stal dominantný doplnkom našej obývačky.
Ak by ste s doma chceli takýto živý oltár prírody zriadiť aj vy, musíte urobiť niekoľko nie úplne bežných vecí.
- Akvárium musí byť správne nasvietené. Moja priateľka využila LED pásky, ktoré nalepila na stenu za akváriom, čím vytvorila neskutočné optické zázraky. Keď sa v obývačke zhasne svetlo, voda v akváriu, v ktorej plávajú všetky tie potvory, sa premení na živý obraz. Je to ťažko opísateľné slovami, no môžete mi veriť, že je to naozaj kúzelný pohľad. LED pásky nezabudnite na noc vypínať. Ryby a ostatné potvory potrebujú spať rovnako ako vy, takže by ste im neustále zapálenými ledkami mohli ublížiť.
- Dôležité je aj to, aké ryby a iné živočíchy dáte do akvária. Viem, že ide o živé tvory, no v tomto prípade sa na nich musíte pozerať skôr ako na obraz. Snažte sa kombinovať správne farby rybičiek a svoje urobia aj koraly, sasanky alebo iné vodné živočíchy. Snažte sa ich zladiť so svetlom, ktorým akvárium osvetlíte a taktiež s celým interiérom. Prosím všetkých ochranárov, aby ma nepochopili zle. Nehovorím, že na rybičky netreba pozerať ako na živé tvory. Na farbenom vyladení však nevidím naozaj nič zlé.
- Svoju pozornosť venujte aj rastlinám. Zelená je klasika, no v akvaristke dostanete aj rastliny v iných farbách. Aj tie sa snažte zakomponovať do tohto živého obrazu.